بعد از اینکه تمام کارهاتون درست شد و اون برچسب با ارزش (ویزا) توی پاسپورتتون خورد ، باید به فکر برنامه ریزی سفرتون به آلمان باشید .

خب از اونجایی که حمل و نقل تو آلمان خیلی گرونه ، باید سعی کنید حدالامکان نزدیک ترین فرودگاه رو به شهرتون برای سفر انتخاب کنید.
پروازهای ایران به آلمان معمولا در فرودگاههای فرانکفورت ، برلین ، مونیخ ، کلن و برخی از اونها هامبورگ می نشینند. البته شرکت ایران ایر مثل اینکه فقط چندتا از این شهر ها رو ساپورت می کنه و برای سفر به شهرهای دیگه باید با ایرلاین های دیگه مثل قطر ، امارات ، تورکیش ، لوفتانزا و یا پگاسوس، سفر خودتون رو برنامه ریزی کنید. یک سری وبسایت هستند که می تونید پروازهایی که سراسر دنیا انجام می شه رو در اون چک کنید و انتخاب کنید مثلا: skyscanner.com .

ولی هنوز هم روش قدیمی چک کردن پرواز ، بهترین روش موجود هست : آژانسهای مسافرتی. کاری که شما ممکن است در نیم الی یک ساعت انجام بدین رو متصدی آژانس تو 10 دقیقه براتون انجام میده و یک لیست از انواع پرواز های ممکنه در تاریخی که شما می خواهید به شما پیشنهاد میده ، و شما هم مجبور نیستید که هیچ یک از پرواز های پیشنهادی را از همان آژانس و همان موقع بخرید  ، پس این راهی رایگان و سریع برای رسیدن به اطلاعات است.

ایرلاین هایی که از ایران به آلمان پرواز دارند به ترتیب قیمت (حدودی) طبق لیست زیر هستند : 

لوفتانزا > تورکیش > قطر > امارات > ایران ایر > پگاسوس.

البته قیمت تورکیش و قطر و امارات و ایران ایر تقریبا در یه حد هست و نهایتا 400 هزار تومان با هم تفاوت دارند ولی پرواز لوفتانزا حدود 800 هزار تا یک ملیون تومان با بقیه متفاوت است. و اما پادشاه پروازهای ارزان ، پگاسوس ، هم که ارزانترین نرخ را بین این ایرلاین ها دارد ، مناسب برای سفرهای اقتصادی است.

اگر تصمیم دارید از شهری غیر از تهران ، مثلا تبریز ، مشهد یا اصفهان به آلمان سفر کنید ، پروازهای تورکیش ایرلاین (حداقل برای اصفهان و تبریز) با یک توقف کوتاه در فرودگاه استانبول ، می تواند گزینه ی خیلی خوبی باشد. شرکت تورکیش ایرلاین تقریبا دو سال است که (در اصفهان) مجری پروازهای بین المللی به مقاصد مختلف دنیاست به این صورت که ، از شهرهای ایران به استانبول (تقریبا هر روز) یک پرواز قرار داده است. وقتی مسافر به استانبول برسد ، از آنجایی که تورکیش ایرلاین یکی از بزرگترین هواپیمایی های اروپاست ، به بسیاری از شهرهای دنیا در نوبت های مختلف (مثلا از استانبول به اشتوتگارت ، سه پرواز در روز دارد) پرواز دارد.

بعد نوشت : یک نفر پرواز تورکیش ایرلاین خود را بدون حتی یک ریال جریمه چند روز به عقب انداخت! البته معلوم نیست که همیشه اینطور باشد. مثلا یک نفر دیگر را می شناسم که پرواز اصفهان کانادا را با حدود 100 دلار جریمه عقب انداخت!

پروازهای پگاسوس هم به جز معایب کوچکی ، مثل سرو نکردن غذا در طول پرواز( باید از قبل سفارش دهید) و توقف در استانبول و محدودیت بار سفت و سختش ؛ برای پرواز های دانشجویی و ارزان ایده آل است. اگر برای سفرتان برنامه ریزی دقیق انجام دهید (مثلا از چندماه قبل بلیط بخرید) حتی می توانید با حدود 90 یورو به آلمان سفر کنید!!!

بهترین روش چک کردن پروازهای تورکیش ایرلاین و پکاسوس ، وبسایت های خود این شرکتهاست ، چون خیلی از آژانسها پروازهای پگاسوس را سرچ نمی کنند.

بعد نوشت : جرمانیا germania را هم به لیست پروازهای ارزان و اقتصادی اضافه کنید . بعض پروازهای لحظه آخری را حتی با 99 دلار می توان رزرو کرد .این ایرلاین پرواز مستقیم مشهد به هامبورگ را ارائه می دهد که برای هموطنان شمال شرق کشور بسیار مناسب است. همچنین پروازهای تهران برلین و تهران دوسلدورف در لیست پروازهای این ایرلاین به چشم می خورد.
 
یک حسنی که ایران ایرلاین دارد، غیر از ارزانی سفر ، داشتن ووچر خرید بلیط قطار در آلمان است. البته چون من با ایران ایرلاین سفر نکردم اطلاع دقیقی از این ووچر ندارم ولی اگر ووچر رایگان باشد ، شاید قیمت نهایی سفر شما حتی از سفر با پگاسوس هم ارزانتر شود. بهتر است از سایت ایران ایر یا از آژانسها در مورد ووچر خرید بلیط قطار سوال کنید .

بعد نوشت : ووجر ایران ایر یک ووچر 120 هزار تومانی است که حدود 30 یورو به شما اجازه خرید بلیط قطار می دهد . که این مبلغ برای شهرهای نزدیک کافی است ولی برای شهرهای دورتر مکن است ووچر مناسب نباشد .


داخل آلمان

بعد از نشستن پروازتان در آلمان ، درصورتی که مقصد نهاییتان شهری نیست که در آن فرود آمده اید ، باید به فکر سفر با قطار یا اتوبوس تا مقصد نهاییتان باشید. بلیط قطار در آلمان بسیار گران قیمت است. برای مثال بلیط قطار از فرانکفورت تا اشتوتگارت حدود 50 تا 70 یورو برای شما آب می خورد . خب ، همانطور که بالاتر گفتم ، بهتر است پرواز خود را طوری انتخاب کنید که به مقصد نهاییتان خیلی نزدیک باشد. البته برای بار اول ، بهتر است برای جلوگیری از سر در گمی و شاید جاماندن از اتوبوس ، با قطار سفر خودتون رو برنامه ریزی کنید و از ایستگاه قطار نزدیک به فرودگاه یک بلیط تک سفره برای مقصد نهاییتان بخرید ولی یک راه مناسبتر برای سفر بین شهری در آلمان اتوبوس است. اتوبوس های شرکت meinfernbus  و flixbus جزو ارزانترین راههای سفر درون آلمان هستند. 

بعدا در پستی جداگانه درباره ی سفر بین شهری و درون شهری در آلمان می نویسم.