اگر انگلیسی یا آلمانی نمی دانید همین الان از اپلای کردن منصرف شوید.

بله ، اینقدر مهم است ! 

اولین سوالی که از دوستانی که در باره ی تحصیل در خارج از کشور با من مشاوره می کنند می پرسم این است : چقدر زبان بلدی ؟؟! 
ولی این مورد مهم غالبا سر سری گرفته می شود و سر سری گرفتن این موضوع چند ماه مانده به ددلاین ها به صورت یک غول بسیار بزرگ سر راه شما سبز می شود. فرض کنید فردی برای تحصیل به دانشگاه شما می آید ولی فارسی صحبت کردن را بلد نیست ، یا دست و پا شکسته بلد است ، آیا شانسی برای موفقیت در تحصیل برای او قائل هستید؟ خیر . بنابراین باید به دانشگاههای خارج از کشور حق بدهید که بر سر دانش زبان شما بسیار حساس باشند و هستند! پس مطمئن باشید اگر خوب زبان ندانید نمی توانید در این فرایند موفق باشید. ولی چگونه زبان یاد بگیریم ؟ چه زبانی یاد بگیریم ؟  سطح زبان خوب یعنی چه ؟

وقتی می گویم باید خوب زبان بدانید ، یعنی بتوانید ظرف 2 ماه آیلتس 7 بگیرید (در مورد زبان انگلیسی) یعنی قادر باشید کتابهای درسیتان را به صورت کامل به زبان خارجی درک کنید. بتوانید به راحتی ، بدون اضطراب و بدون ترس با شخص دیگری در باره ی موضوعات روزمره و درسی خود صحبت کنید. این یعنی زبان را در سطح خوبی بلد هستید . ولی برای پذیرفته شدن در دانشگاههای آلمان و موفقیت در دروس خود می بایست تا حد C1 زبان بلد باشید. اگر نمی دانید C1 چه معنی می دهد این لینک را مطالعه کنید چون با این نوع سطح بندی خیلی کار داریم. ولی چه زبانی برای تحصیل و زندگی در آلمان مناسب است؟

خب مسلما در هر کشوری باید به زبان همان مردم سخن گفت ولی اگر وقت کافی برای فراگیری زبان آلمانی در سطح عالی ندارید ، نگران نباشید. برای تحصیل در آلمان دانستن زبان انگلیسی کافی است؛ البته منوط به این که رشته ی شما به زبان انگلسی ارائه شود. می توان گفت در حدود بیش از 50 درصد مردم آلمان ، زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند و برخلاف گفته هایی که اغلب در ایران شنیده می شود ، از صحبت کردن به زبان انگلیسی طفره نمی روند و اگر زبان انگلیسی بدانند به راحتی و روی خوش با شما صحبت می کنند. اما اگر دانش زبان آلمانیتان در سطح خیلی خوب است یا وقت فراگیری آن را تا این سطح دارید ، بد نیست به فکر اقدام برای رشته های آلمانی زبان باشید.مطمئن باشید تنوع رشته و سهولت پذیرفته شدن در رشته های آلمانی زبان به قدری هست که شما را به فکر یادگیری زبان آلمانی بیاندازد ؛ فقط کافیست به لیست رشته هایی که در مقاله ی پیشین اشاره کردم ( در سایت daad.de) بروید و رشته ها و دروس انگلیسی زبان را با رشته های آلمانی زبان مقایسه کنید.

حتی درصورتی که به هر دلیل قصد دارید به زبان انگلیسی در آلمان ادامه تحصیل دهید ، بهتر است برای فراگیری زبان آلمانی وقت صرف کنید. چون به هرحال همه انگلیسی نمیدانند؛ این یک واقعیت است که شما به کشور آلمان سفر میکنید و نباید توقع داشته باشید همه جا به زبان انگلیسی صحبت کنند و بنویسند. تابلوها ، اعلان ها و حتی برچسبهای اجناس فروشگاه ، تمامی به زبان آلمانی می باشند. هرچه شغل افراد ساده تر باشد (مثلا فروشنده ، راننده و ...) احتمال دانستن زبان انگلیسی آنها کمتر است و مطمئن باشید روزی می رسد که شما برای رسیدن به ایستگاه قطار عجله دارید و باید به سرعت آدرس هاپت بانهوف (یا ایستگاه مرکزی قطار) را از کسی بپرسید. 

دیگر دلیل مهم برای فراگیری این زبان یافتن کار است. شانس شما برای یافتن کار (چه موقت چه دائم) با دانستن زبان آلمانی چندین برابر می شود. مخصوصا اگر برای تامین مخارج تحصیل خود به فکر کار دانشجویی در آلمان هستید یادگیری زبان آلمانی برای شما حیاتیست. بعلاوه اینکه درصورت یافتن شغل پس از تحصیل و داشتن مدرک زبان B1 آلمانی می توانید به راحتی اقامت این کشور را دریافت کنید.


در مقاله ی بعد سعی می کنم بیشتر به زبان مورد نیاز برای تحصیل بپردازم