در پست قبلی به اهمیت دانستن زبان خارجی برای زندگی در آلمان اشاره کردم . ولی زبان را به چه کیفیتی برای تحصیل در آلمان یاد بگیریم ؟

این کاملا بستگی دارد که شما تصمیم دارید به کدام زبان تحصیل کنید ، همانطور که پیشتر هم گفتم ، شما دو گزینه پیش رو دارید : دانشگاههای آلمانی زبان ؛ که از لحاظ رشته متنوع تر و فرایند گرفتن پذیرش از آنها راحتتر است ؛ و گزینه ی دیگر ، دانشگاههای انگلیسی زبان هستند که رقابت دانشجویان بین المللی بر گرفتن پذیرش در این دانشگاهها بسیار سخت تر می باشد. البته همانطور که بیشتر شما می دانید تحصیل در دانشگاههای آلمان رایگان است و تفاوتی بین دانشگاههای آلمانی زبان و انگلیسی زبان در این زمینه وجود ندارد البته برخی دانشگاهها در برخی رشته ها هنوز رایگان نیستند ولی شاید این رشته ها به تعداد انگشتان دو دست هم نباشند.

در صورتی که قصد دارید به زبان آلمانی تحصیل خود را ادامه دهید باید دانشی معادل با حداقل B1 (تحت شرایط خاص) داشته باشید. البته بیشتر دانشگاهها امروزه دانش زبانی حداقل B2 را از متقاضیان خود طلب می کنند. توجه داشته باشید که B2 آخر خط برای یادگیری زبان شما نیست. برای راهیابی به کلاس درس باید دانش زبانی C1 داشته باشید. برای رسیدن به این سطح بهتر است در ایران کلاس رفته یا مطالعه کنید چون درصورتی که با دانش B2 به آلمان سفر کنید ، حداقل یک ترم  تحصیلی باید فقط سر کلاس زبان بروید و مبلغی در حدود 1600 یورو را برای این کلاس ها بپردازید و پس از موفق شدن در آزمون C1 می توانید درس خود را در رشته ی مورد علاقه خودتان شروع کنید. 
* اطلاعات فعلی من راجع به آزمونهای زبان آلمانی ناقص می باشد ، برای اطلاعات بیشتر در وب جستجو کنید.

البته در صورت انتخاب انگلیسی نیز باید دانش خوبی از این زبان در سطح حداقل C1 داشته باشید. همانطور که اکثر شما می دانید دو آزمون بسیار مشهور IELTS و TOEFL برای سنجش سطح زبان وجود دارند . در مقاله ی دیگری به مقایسه ی این دو آزمون خواهم پرداخت . ولی نکته مهم این است که تقریبا هر دو آزمون به طور یکسانی در اروپا و امریکا پذیرفته می شود ؛ یعنی کمتر دانشگاهی وجود دارد که فقط یکی از این دو آزمون را قبول داشته باشد و حتی اگر دانشگاهی که شما در آن قصد تحصیل دارید تنها یکی از این دو آزمون را بپذیرد شما باید از قبل بدانید ( همانطور که در این مقاله گفتم بسیار مهم است که قبل از شروع فرایند اپلای دانشگاههای خود را لیست کرده باشید).

ولی چه نمره ای مورد نیاز است ؟ بیشتر دانشگاههای آلمان برای پذیرفتن دانشجو شرط حداقل آیلتس 6.5 و تافل 89 دارند. البته بعضی از آنها هم هستند که نمره ی بیشتری طلب کنند ولی تا به حال ندیدم دانشگاهی بیش از آیلتس 7 و تافل 100 بخواهد.