به عنوان کسی که در مقطعی قصد شرکت در امتحان تافل را داشتم ولی در نهایت آزمون آیلتس را انتخاب کردم ، اطلاعات خوبی از هر دو تست دارم. فکر کنم در شروع بد نباشد معرفی کوتاهی از هر دو آزمون بنویسم.

آزمون TOEFL توسط موسسه ETS پشتیبانی ، طراحی و اجرا می شود. این موسسه که قدمتش به بیش از 50 سال پیش باز میگردد، طبیعتا کارهایی غیر از برگزاری تافل دارد. شاید معروف ترین آنها پس از تافل برگزاری آزمون GRE باشد. خب ، من قصد بازگویی تاریخچه ی این موسسه را ندارم و فقط به اطلاعاتی که برای شرکت کنندگان آزمون مهم است می پردازم. شرکت ETS چندین فرم برگزاری TOEFL را طی سالیان تجربه کرده است. از انواع آنها PBT یا تافل کتبی ، CBTیا تافل کامپیوتری و جدیدترین آنها iBT یا تافل اینترنتی نام دارند. هرکدام از این فرم های برگزاری نحوه ی نمره دهی جداگانه ای دارند ولی امروز فقط و فقط مورد آخر توسط این موسسه برگزار می شود : iBT . در این روش از آزمون ، شرکت کننده پشت کامپیوتری متصل به اینترنت قرار می گیرد و توسط برنامه ی مخصوص به آزمون به سوالات پاسخ می دهد. طببیعتا سوالات در چهار مهارت شنیدار گفتار نوشتار و خواندن طرح می شود که هر بخش 30 نمره و جمعا 120 نمره دارد.*

آزمون IELTS که قدیمی ترین آزمون زبان انگلیسی است ، توسط سفارت بریتانیا و دانشگاه کمبریج پشتیبانی می شود. برخلاف تافل ، این آزمون فقط و فقط به یک شیوه برگزار می شود: ابتدا آزمونی کتبی از سه مهارتِ خواندن شنیدن و نوشتن گرفته می شود و سپس مصاحبه ای یک ربعه با یک ممتحن مهارت گفتار شما را می سنجد. در هر مهارت نمره ای از 1 تا 9 به شرکت کننده داده می شود و در نهایت میانگین این نمرات ، عددی بین 1 تا 9 ، مجموع مهارت زبانی فرد را مشخص میکند.*

*قصد این مقاله توضیح نحوه ی آزمون نیست ؛ برای اطلاع کامل از نحوه ی هر آزمون به وبسایت آن که در پایین مقاله ، قسمت دنبالکها قرار داده شده مراجعه کنید.

خب ، پس از آشنایی اجمالی با هر دو آزمون می توانیم آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم. 

شاید تفاوت عمده ی این دو تست در نحوه ی امتحان گفتار (speaking) باشد. همانطور که پیشتر گفتم در آزمون آیلتس شما روبروی شخصی نشسته و با اون صحبت می کنید ، سوالات سه بخش دارد و ممتحن سعی دارد تا شما را آرام آرام در جو سوالات قرار دهد و سوالات تقریبا از آسان به سخت می رود و به نحوی سازماندهی می شود که شخص مقدمه ی ذهنی کوتاهی برای پاسخ دادن به سوالات داشته باشد (بهتر است ویدئوهایی از امتحان speaking آیلتس در اینترنت پیدا کنید و آنها را مشاهده کنید تا نحوه ی مصاحبه آیلتس دستتان بیاید)؛ ولی در امتحان تافل ، شما با یک رایانه ی بی جان طرف هستید و باید سوالاتی که بر روی نمایشگر ظاهر می شوند را درون یک مایکروفون پاسخ دهید تا بعدا توسط ممتحن شنیده ، تصحیح شود. من در این بخش نمی توانم مقایسه ی عادلانه ای انجام دهم (چون آیلتس را انتخاب کرده ام)، تصمیم با خود شماست که بین این دو روش یکی را انتخاب کنید ، مطمئن باشید این مهمترین تفاوت بین این دو آزمون است و در صورت انتخاب این بخش می توانید آزمون خود را انتخاب کنید.

دیگر تفاوت آنها به کامپیوتری بودن آزمون تافل بر می گردد؛ با اینکه من تا به حال در آزمون تافل شرکت نکرده ام ، ولی تجربه ی آزمون GRE را با موسسه ی ETS دارم . این آزمون هم مانند تافل ، اینترنتی و پشت کامپیوتر برگزار می شد. با توجه به اینکه اجازه ی همراه داشتن هیچ ماده ی خوراکی در سر جلسه امتحان ندارید و امتحان حدود 5 ساعت طول می کشد (با یک استراحت کوتاه 10 دقیقه ای ) ، خستگی شدید مانع شد تا پاسخ 10 تست آخر GRE را بزنم. با اینکه من کسی هستم که از بچگی ، ساعات طولانی پشت کامپیوتر بودم و همین الان هم بیشتر کارم با کامپیوتر است ، اصلا فکر این را هم نمی کردم که خستگی ناشی از کار با کامپیوتر اینقدر در عملکردم موثر باشد ، ولی خب ، بود ! امتحان تافل هم حدود 4 ساعت طول می کشد و در طول این 4 ساعت شما تنها با یک کامپیوتر سر و کار دارید. یکی از دلایلی که من به فکر آزمون آیلتس افتادم همین تجربه ی بسیار بد آزمون GRE بود. بخش کتبی آزمون آیلتس 2 ساعت و نیم طول می کشد ، و (حداقل در موسسه ای که من امتحان دادم) اجازه ی بردن مواد خوراکی بدون پوسته ی آن به سر جلسه به شما داده می شود. پس اگر با ساعات طولانی آزمون راحت نیستید بهتر است فکری به حال خود کنید!

دیگر مسئله ای که برای ما ایرانیان مطرح است ، نحوه ی ثبت نام و پرداخت پول است. چون از ایران نمی توانید با کارت اعتباری پول پرداخت کنید ، برای ثبت نام تافل یا جی آر ای ، یا باید از یکی از خویشان خود در خارج از کشور کمک بگیرید و یا درصدری برای انتقال پول به صرافی ها یا بنگاهها پرداخت کنید. ولی چون آیلتس در ایران در چندین موسسه برگزار می شود ، می توانید هزینه ی ثبت نام را با کارت اعتباری پرداخت کنید (اسفند 93 : 760 هزار تومان) . موسسه های برگزار کننده را می توانید در سایت سنجش آموزش کشور پیدا کنید.

در مقاله های بعدی ، تجربه ی شخصی خودم را از فرایند آزمون آیلتس می نویسم.