مدارکی که برای اپلای کردن در دانشگاههای آلمان نیاز دارید برای هر دانشگاه و بعضا هر رشته از دانشگاه متفاوت می باشد بنابراین نسخه ای کامل که برای همه صدق کند وجود ندارد ، ولی مدارکی که غالبا به آنها احتیاج پیدا می کنید و نحوه تهیه آنها را در این مقاله توضیح می دهم .

همانطور که قبل تر هم گفتم ، شما باید ابتدا لیست تمام دانشگاههایی که میخواهید برای آنها اقدام کنید را به همراه تمام اطلاعاتشان در یک جدول خلاصه کنید. پس از اینکه این جدول را تهیه کردید ، می توانید به صورت زیر لیست مدارکی که برای هر دانشگاه نیاز دارید را مشخص کنید تا بدانید از هر مدرک ، چند نسخه و به چه کیفیتی می خواهید. : 
جدول بندی مدارک مورد نیاز کار شما را آسان می کند

مدارکی مثل : مدرک زبان ، توصیه نامه استاد ، انگیزه نامه (یا همان SOP) و رزومه تقریبا برای تمام دانشگاهها اجباری می باشد. البته ممکن است دانشگاههای مختلف ، شیوه و فرم خاصی برای هر یک از این مدارک در نظر داشته باشند که باید آنها را از وبسایت دانشگاه استخراج کنید.(کاری بسیار بسیار ساده است!) 

علاوه بر مدارک بالا که تقریبا بین المللی است ، مدارکی دیگر مانند دیپلم و پیش دانشگاهی ، مدرک دانشگاهی و یا گواهی پذیرش کنکور نیز ممکن است در فرایند اپلای شما مورد نیاز باشد که هر یک را جداگانه توضیح می دهم.

  • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات . برای تهیه این مدارک باید به دانشگاه یا دبیرستان خود مراجعه کنید . پس از دریافت این مدارک (ممکن است برای پسرهای مشمول نظام وظیفه که هنوز در حال تحصیلند کمی مشکل باشد ، ولی راهکار وجود دارد ، از مسئول آموزش دانشگاهتان بپرسید ) باید آنها را به تایید آموزش پرورش ناحیه ای که در آن تحصیل کرده اید برسانید ، چند مهر و امضا ناقابل که حدود نیم ساعت وقتتان را می گیرد. توجه کنید که اگر آنها را تایید نکنید قابل ترجمه نیستند. پس از تایید ، باید پیش یک دارالترجمه رسمی رفته مدارکتان را ترجمه کنید و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسانید.*
  • گواهی رتبه کنکور سراسری  اگر از طریق کنکور سراسری به دانشگاه راه یافته اید باید این مدرک را ( حداقل برای سفارت) ارائه دهید. برای گرفتن این مدرک باید به سازمان سنجش واقع در خیابان ستار خان رفته تقاضای گواهی رتبه کنکور کنید . اگر عجله نداشته باشید ، سازمان بوسیله ی پست ، مدرک را برایتان ارسال می کند ولی در صورتی که عجله دارید ، اگر کمی با مسئول آنجا صحبت کنید و قسم و آیه بیاورید که این مدرک را به سرعت نیاز دارم ، حتی یک روزه می توانید این مدرک را دریافت کنید. صبر کنید! تمام نشده ، باید این مدرک را به سازمان امور دانشجویان برده و آن را تایید کنید. یک مهر ناقابل برای قابل ترجمه رسمی شدن مدرک. پس از تایید آن ، باید روال ترجمه و تایید دادگستری را طی کنید.
  • مدرک و ریز نمرات دانشگاه  این مدرک خود یک داستان مفصل و جداگانه دارد( اگر مشمول وظیفه عمومی هستید و در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید، باید هفت خان طی کنید) که در پستی جداگانه توضیح خواهم داد. ولی مهم این است که برای فرستادن مدارک اولیه نیازی به اصل مدرک و ریز نمرات رسمی نیست. حتی اگر ریز نمره ی غیر رسمی ترجمه شده به همراه نامه ای از دانشگاه که نشان دهد شما هنوز در حال تحصیل هستید یا فارغ التحصیل شده اید برای کارهای اولیه کافیست.
*معمولا دارالترجمه ها برای تایید ترجمه های مدار در دادگستری و وزارت امورخارجه یک پیک دارند که با هزینه ای ناچیز کارهای اداری لازم را انجام میدهد. هزینه ی عمده ی این کار ، تمبر دادگستری (هر مدرک 40 هزار تومان!!!!) و مهر وزارت امور خارجه است (هر مدرک 12 هزار تومان!!!) بله ، همانطور که می بینید به ازای هر مدرک ، جدا از هزینه ی ترجمه ، حدود 50 هزار تومان فقط مالیات باید بپردازید. برای کمتر شدن هزینه ها این پست را بخوانید